Виконавчі органи
районної у місті ради

... усі фото

Знаки безпеки на виробництві

 Знаки безпеки на виробництві 

Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради надає роз'яснення щодо використання знаків безпеки, оперативних написів, маркувань, передбачених нормативними документами на об'єктах виробництва.

Засоби колективного захисту призначені для запобігання впливу небезпечного виробничого чинника та поділяються на огороджувальні, запобіжні, гальмівні, автоматичного контролю та сигналізації, дистанційного управління, знаки безпеки. Отже, знаки безпеки належать до засобів колективного захисту.

Вимоги до знаків безпеки і захисту здоров'я працівників на робочих місцях встановлює Технічний регламент № 1262 (дія регламенту не поширюється на знаки, що використовуються у сфері регулювання автодорожнього, залізничного, внутрішнього водного, морського і повітряного транспорту, знаки, пов'язані з введенням в обіг небезпечних речовин, сумішей, виробів і устаткування та такі, що використовують аварійно-рятувальні підрозділи під час проведення ними аварійно-рятувальних робіт у зонах надзвичайних ситуацій).

Знаки безпеки і захисту здоров'я працівників – знаки, якими за допомогою графічних символів, кольорів, світлових або звукових сигналів, словесних, сигналів, поданих за допомогою рук, встановлюється заборона щодо вчинення небезпечних дій або дій, що можуть спричинити небезпеку, або дається вказівка щодо здійснення заходів безпеки, захисту здоров'я працівників на робочому місці.

Знаки заборони – знаки, що забороняють виконання певних дій. Знаки заборони мають круглу форму з чорною піктограмою на білому фоні, край та поперечина (зліва направо під кутом 45° до горизонталі) – червоні (червоний має становити не менше як 35% загальної площі знака).

Попереджувальні знаки – знаки, що попереджають про наявність ризику або небезпеки, мають трикутну форму з чорною піктограмою на жовтому фоні, край – чорний (жовтий колір має становити не менше як 50% загальної площі знака).

Зобов'язувальні знаки – знаки, що зобов'язують до виконання певних дій, мають круглу форму з білою піктограмою на синьому фоні (синій колір має становити не менше як 50% загальної площі знака).

Інформаційні знаки – знаки, що дають інформацію, додаткову до тієї, яку містять знаки заборони, попереджувальні знаки (знаки першої допомоги, рятувальні або пожежної допомоги).

Рятувальні знаки – знаки, що вказують напрямок до шляхів евакуації або аварійного виходу, пункту (засобів) першої допомоги чи рятувальних засобів, мають прямокутну або квадратну форму з білою піктограмою на зеленому фоні (зелений колір має становити не менше як 50% загальної площі знака). Знаки пожежної безпеки мають прямокутну або квадратну форму з білою піктограмою на червоному фоні (червоний колір має становити не менше як 50% загальної площі знака).

Для визначення небезпечних зон у будівлях та спорудах, залежно від умов виробництва знаки безпеки можна наносити на підготовлену рівну поверхню за допомогою самоклеючої плівки, на прикріплену до конструктивного елементу будівлі або споруди табличку.

Знаки безпеки має бути добре видно. Знаки безпеки, встановлені за межами приміщень, мають бути стійкими до впливу погодних умов. З метою забезпечення візуалізації їх можна виготовляти із застосуванням люмінесцентних фарб, світловідбивних матеріалів, підсвічувати штучним освітленням.

Усі пристрої, що забезпечують видимість знаків у темний час доби, не мають змінювати їх колір, а також погіршувати їх видимість у світлий час доби.

Знаки пожежної безпеки і покажчики евакуаційних або запасних виходів забезпечують власними автономними джерелами живлення для освітлення.

Знаки безпеки мають плоску або об'ємну конструкцію. Плоскі знаки виготовляють з листового металу товщиною 0,5 – 1,5 мм, а також пластмас або деревини за умови забезпечення необхідної міцності, жорсткості та стійкості їх у різних атмосферних умовах. Пристрої для кріплення знаків мають бути пофарбовані у сірий або сріблясто-сірий колір.

Знаки безпеки необхідно використовувати на тимчасових місцях, де проводять роботи за нарядом-допуском: роботи на висоті, земляні роботи, роботи у підземних спорудах, на проїзній частині доріг та вулиць, роботи з видалення дерев і пеньків у населених пунктах, роботи в інших умовах підвищеної небезпеки.

Тимчасові знаки безпеки знімають лише за відсутності небезпеки або по завершенні робіт з підвищеною небезпекою.

Знаки безпеки, встановлені на воротах і вхідних дверях приміщень, вказують на те, що зона дії цих знаків охоплює все приміщення. Знаки безпеки, встановлені біля в'їзду (входу) на об'єкт (ділянку), означають, що їх дія поширюється на об'єкт (ділянку) в цілому. Щоб обмежити зону дії знака, слід улаштувати поруч зі знаком відповідний пояснювальний напис.

Знаки безпеки зі штучним освітленням, встановлені у вибухо- і пожежонебезпечних приміщеннях, на дверях цих приміщень, а також на відкритих майданчиках поблизу вибухо- і пожежонебезпечних технологічних установок, мають бути захищені, при цьому ступінь захисту знаків безпеки має відповідати категорії місць їх розміщення за вибухо- і пожежонебезпекою.

Безпека виконуваних робіт суттєво залежить від дохідливості, швидкості та точності сприйняття зорової інформації. На цьому ґрунтується широке використання на підприємствах кольорів безпеки та знаків безпеки, які відіграють роль закодованого носія відповідної інформації і є найбільш простим та дієвим заходом запобігання надзвичайним ситуаціям. Слід пам'ятати, що використання знаків безпеки ніколи не замінить нормативні технічні засоби захисту небезпечних зон (огородження, ізолювання або розташування у недоступному місці).

За більш детальними роз'ясненнями звертатися до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м.  Кіровограді  ради  за  адресою:  м.  Кіровоград,  вул.  Шатила,  12,  к.  10, тел. 37 12 93.

Прес-центр виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради"

2011 © Кіровська районна у м.Кіровограді рада